KLUB KIBICA / 2016 / LISTOPAD

Jaak Vainomaa i Taina Savikurki

Mistrzostwa Świata w 10 tańcach

Dodano: 2016-11-20 | 23:45:54


Listopadowe weekendy wypełnione są "po brzegi" turniejami tańca, w których wyłaniani są mistrzowie świata. W miniony weekend poznaliśmy - między innymi - mistrzów świata w 10 tańcach.


Jaak Vanomaa i Taina Savikurki
foto: Adam Socik / TwistService.PL

15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Na 19 listopada - dwie antagonistyczne, światowe, federacje tańca towarzyskiego - WDSF i WDC, wyznaczyły termin Mistrzostw Świata w 10 tańcach.  Wspólnym mianownikiem tych wydarzeń było również miejsce - Austria, z tym że mistrzostwa w WDSF miały miejsce w Schwechat, pod Wiedniem i były jednym z punktów programu dorocznego festiwalu tańca AUSTRIAN OPEN 2016, natomiast mistrzostwa w WDC AL zorganizowano w Linz.

W WDSF o tytuł mistrzów świata rywalizowali tylko Amatorzy, zaś w WDC - Amatorzy, Juniorzy poniżej 16 lat, Młodzież poniżej 21 lat, Dzieci poniżej 12 lat i Seniorzy I + II. Różnicą była także formuła mistrzostw. W WDSF startowały pary nominowane przez krajowe federacje tańca i zwykle byli to mistrzowie swoich krajów, natomiast w WDC mistrzostwa odbyły się w formule open.

W WDSF Mistrzostwach Świata Amatorów wystartowały 34. pary, wśród nich reprezentanci Polski, II Wicemistrzowie Polski FTS w tej konkurencji - Armand Fazullin i Klaudia Iwańska, którzy awansowali do półfinału, zajmując w nim 11. miejsce.

Tytuły WDSF mistrzów świata przypadły parom:
 1. Jaak Vainomaa i Taina Savikurki - Finlandia
 2. Daniil Ulanov i Kateryna Isakovych - Cypr
 3. Konstantin Gorodilov i Dominika Bergmannova - Estonia

Armand Fazullin i Klaudia Iwańska

Armand Fazullin i Klaudia Iwańska
foto: materiały redakcyjne

Natomiast w WDC Mistrzostwach Świata w konkurencji Amatorów zatańczyło 17. par, w tym dwie reprezentujące Polskę: Marcin Rosiński i Katarzyna Wdowicz oraz Bartosz Lech i Kornelia Kopaczyńska, które zajęły miejsca - odpowiednio: 4. i 6.

Mistrzami Świata Amatorów - wg WDC - zostali:
 1. Andrei Kitsun i Yuliya Krepchuk - Białoruś
 2. Ilia Mazurov i Vasilina Belomestnova - Rosja
 3. Dmitry Kapusta i Iaroslava Satalkina - Rosja.

WDC Mistrzostwa Świata w 10 tańcach 16 lat - Linz, Austria

Finaliści WDC Juniorów poniżej 16 lat
foto: materiały redakcyjne

Co prawda w Schwechat, pod auspicjami WDSF, nie rozegrano Mistrzostw Świata Juniorów II w 10 tańcach, gdyż takowe odbyły się w Polsce, w Warszawie, podczas POLISH CUP 2016, na początku listopada br. (Polacy 4. parą świata). W tej kategorii (Juniorzy poniżej 16 lat) rozegrano natomiast WDC Mistrzostwa Świata w Linz, w których zatańczyło 15. par.

Piszemy o tej kategorii nie tylko z uwagi na fakt zajęcia drugiego miejsca przez polską parę - Kacpra Rutka i Sarę Litorowicz, ale z uwagi na zwycięzców - Glenna Richarda Boyce i Caroly Janes - reprezentantów Anglii, którzy uczestniczyli także w WDSF Mistrzostwach Świata Juniorów II w 10 tańcach w Warszawie, w których zajęli drugie miejsce (WDSF Mistrzostwa Świata w 10 tańcach - Warszawa 2016).

Jedna jaskółka wiosny nie zwiastuje, ale może przykład Glenna Richarda Boyce i Caroly Janes, którzy zatańczyli Mistrzostwa w obu antagonistycznych federacjach, jest zwiastunem nie tyle "braterskiej" współpracy między tymi federacjami, co przyzwoleniem dla par na dokonywanie wyborów, w których zawodach uczestniczyć, u których trenerów się szkolić ... bez ponoszenia negatywnych konsekwencji swoich decyzji?!


Finaliści WDC Mistrzostw Świata Juniorzy poniżej 16 lat - Linz:
 1. Glenn Richard Boyce i Caroly Janes - Anglia
 2. Kacper Rutka i Sara Litorowicz - Polska
 3. Kirill Ivanov i Alena Trigubko - Rosja
 4. Vladislav Zhugarev i Diana Epeykina - Rosja
 5. Oleksiy Bonkovskyy i Daria Tsybulska - Ukraina
 6. Nikita Moiseenko i Elena Makarova - Rosja

P.S.

Korzystając z rzadkiej możliwości porównań, uzupełniamy artykuł informacją, iż Mistrzostwa Świata w WDSF były oceniane wg Judging System 2.1, zaś w WDC tradycyjną metodą - Skating System, zaś w panelach sędziowskich mistrzostw - obu federacji - pracowali polscy przedstawiciele. W WDSF - Pan Robert Wota, a w WDC - Pan Andrej Mosejcuk.Polacy 4. parą świata

Wyniki:

Komentarze: 1 Ostatnio dodany: 2016-11-23 | 13:53

Dziś jest
7 grudnia 2022