POLONIA TANECZNA / WYDARZENIA ROKU: / 2017

Blackpool Dance Festival 2017

Blackpool DF 2017

Dodano: 2017-06-09 | 07:43:24


Przed tygodniem zakończył się, mający za sobą blisko 100-letnią tradycję - Blackpool Dance Festival 2017.


foto: Tomasz Reindl

Przed rokiem o sukcesach polskich tancerzy na Blackpool Dance Festivalu zamieściliśmy - na Twist Service - kilka artykułów, których tytuły brzmiały: "Blackpool 2016 - pierwszy sukces Polaków",  "Tym razem zwycięstwo!", "Mistrzowski debiut", czy "Festiwalu polskich zwycięstw ciąg dalszy ...". Rok bieżący nie był już tak "bogaty" dla polskich par i tegoroczny Blackpool Dance Festval 2017 podsumowujemy, niestety, zaledwie tym jednym artykułem. :(

Polscy tancerze najbardziej licznie "błyszczeli" ostatniego dnia festiwalu, w turnieju Zawodowców Standard. Wśród 252. startujących w tej konkurencji par z całego świata najlepszy "polski" wynik wytańczyli Sergiu Rusu i Dorota Rusu (Makar), zajmując 7. miejsce w półfinale. Również w półfinale (10. miejsce) zatańczyła kolejna polska para - Łukasz Tomczak i Aleksandra Tomczak (Jurczak).

W rundzie ćwierćfinałowej Polskę reprezentowali Marcin Kalitowski i Katarzyna Florczuk, którzy w dwóch tańcach - walcu i tango, awansowali do tej rudny, zajmując ostatecznie 26. miejsce. Pierwsze, 15. miejsce, niewchodzące do półfinału, wytańczył Wiktor Kiszka, który w Blackpool debiutował z Simoną Fancello, w barwach Włoch, po niedawnym rozstaniu się Leanne Han.

Zwycięstwo - pod nieobecność wielokrotnych mistrzów świata Arunasa Bizokasa i Katushy Demidovej - odnieśli Victor Fung i Anastasia Muravyov, a szóstka najlepszych zawodowych par standardowych BDF 2017 to:
 1. Victor Fung i Anastasia Muravyova - USA
 2. Andrea Ghigiarelli i Sara Andracchio - Anglia
 3. Domen Krapez i Natasha Karabey - Niemcy
 4. Valerio Colantoni i Monica Nigro - Włochy
 5. Aleksandr Zhiratkov i Irina Novozhilova - Rosja
 6. Marat Gimaev i Alina Basyuk - USA


foto: Rob Ronda

Polskich par zabrakło w czołówce turnieju Zawodowców Latin (237. par). W tej konkurencji mieliśmy jedynie polski akcent - 25. ćwierćfinałowe miejsce, rosyjsko-polskiego duetu, tańczącego w barwach Rosji - Antona Sboev i Patrycji Raniś. Zwycięstwo, po raz kolejny, odnieśli Riccardo Cocchi i Yulia Zagoruychenko, którzy dzień po zawarli związek małżeński, a finał liczył 8. par:

 1. Riccardo Cocchi i Yulia Zagoruychenko - USA
 2. Stefano Di Filippo i Daria Chesnokova - USA
 3. Dorin Frecautanu i Marina Sergeeva - Mołdawia
 4. Troels Bager i Ina Ivanova Jeliazkova - Dania
 5. Kirill Belorukov i Polina Teleshova - Rosja
 6. Nino Langella - Andra Vaidilaite - Włochy
 7. Nikita Brovko i Olga Urumova - Rosja
 8. Morten Löwe i Roselina Doneva - Dania

Amatorzy Standard, to kolejna z prestiżowych konkurencji Blackpool Dance Festiwalu, w której widoczne są polskie pary. Najlepszą byli Maciej Kadłubowski i Maja Kopacz, którzy uplasowali się - wśród 155. par - na 12. miejscu, w półfinale. Wśród finalistów mieliśmy Polkę - Izabelę Skierską reprezentującą Anglię z Kyle Taylorem. Zwycięstwo przypadło reprezentantom Chin Chong He & Jing Shan.
 1. Chong He i Jing Shan - Chiny
 2. Fedor Isaev i Anna Zudilina - Rosja
 3. Diego Arias Prado i Ekaterina Ermolina - Rosja
 4. Kyle Taylor i Izabela Skierska - Anglia
 5. Dusan Dragovic i Liis End - Anglia
 6. Igor Reznik i Mariya Polischuk - Ukraina.

W ćwierćfinale Polskę reprezentowali Michał Le i Sandra Jabłońska, na miejscu 15. i Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka - 22. miejsce oraz Paweł Kostrzewa i Martyna Lewandowska (16. miejsce) - Polacy reprezentujący Włochy.


Amatorzy Standard


Amatorzy Latin


W turnieju Amatorów Latin (301. par) najlepszymi polskimi parami były: Jakub Drmota i Magdalena Baranowska oraz Igor Wilczyński i Irina Grishina, które zajęły ex equo 33. miejsce, w 1/8 finału. W tej rundzie Polskę reprezentowali także Volodymyr Sharapov i Natalia Głębocka - 46. miejsce.

Finaliści Amatorów Latin:
 1. Ferdinando Iannaccone i Yulia Musikhina - USA
 2. Klemen Prasnikar i Alexandra Averkieva - Słowenia
 3. Damir Haluzan i Anna Mashchyts - Słowenia
 4. Salvatore Sinardi i Viktoriya Kharchenko - Włochy
 5. Austin Joson i Nino Dzneladze - USA
 6. Anton Nesterko i Dariya Maryuschenko - Ukraina


Polscy tancerze wyróżniali się również w turnieju Młodzieży Standard poniżej 21 lat. W finale, 5. miejsce, wytańczył mieszkający na stałe w USA Polak - Patryk Płoszaj, tańczący z Ukrainką Dianą Miroshnichenko. Reprezentują USA. Twist Service kibicuje Patrykowi od konkurencji juniorów. Niedawno, 1 kwietnia, mieliśmy okazję uwiecznić ich na fotografiach podczas WDC Polish Cup 2017, w Mierzynie.

Reprezentanci Polski, w  tej konkurencji tańczyli w półfinale i w ćwierćfinale. 12. miejsce w półfinale przypadło Kamilowi Kucharczykowi i Polinie Semenova, zaś ćwierćfinaliści to: Michał Pernak i Oliwia Matuszewska - 13. miejsce oraz Dominik Frach i Julia Wójcicka - 22. miejsce.Blackpool, Anglia, 25 maja - 2 czerwca 2017

Dziś jest
9 sierpnia 2022