PUBLICYSTYKA / 2013 / ARTYKUŁY ROKU 2013

Zawirowania w tańcu

Dodano: 2013-07-18 | 06:14:45


Przed nami Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2013. Jak wyczytałem, zaszczytne "prawo" nominowania dwóch par tanecznych jako skład reprezentacji Polski (po jednej w tańcu standardowym i w tańcu latynoamerykańskim) przypadło Polskiemu Towarzystwu Tanecznemu (PTT) oraz Federacji Tańca Sportowego (FTS).


BLOG: eksperci o prawie sportowym
Tomasz Dauerman - PrawoSportowe.pl

Wynika to z faktu, że PTT jest członkiem World Dance Sport Federation (WDSF), zaś WDSF jest członkiem International World Games Association ( IWGA - organizator World Games). I to właśnie WDSF (uznane również przez MKOL) podjęło decyzję o prawie nominowania reprezentantów Polski przez PTT i FTS. Wydaje się zatem, że wszystko jest ok.

Otóż nie! Nic nie jest ok! Od kiedy to bowiem w państwie prawa wewnętrzne przepisy międzynarodowej federacji sportowej mają większą rangę od przepisów prawa powszechnie obowiązującego?

Akt prawny rangi ustawowej, a ściślej art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o sporcie wyraźnie wskazuje, iż polski związek sportowy ma wyłączne prawo do "powołania kadry narodowej oraz przygotowania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy." ... dokończ artykuł na PrawoSportowe.pl


Tomasz Dauerman - Radca Prawny

specjalizujący się w prawie sportowym i gospodarczym, prowadzący Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego Tomasz Dauerman. Mecenas Dauerman jest autorem wielu publikacji, a zarazem wykładowcą z zakresu prawa sportowego na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jest współzałożycielem i prezesem zarządu Stowarzyszenia Popularyzacji Prawa Sportowego oraz wieloletnim menedżerem znanych sportowców. Kancelaria Mecenasa Dauermana wspiera swą wiedzą portal PrawoSportowe.pl


Dla zawodników, trenerów i ludzi związanych ze sportem - PrawoSportowe.pl


Dziś jest
8 lutego 2023

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI