FORMACJE TANECZNE - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2017

Dream Team Gdańsk

Refleksje po MP FTS Formacji

Dodano: 2017-09-25 | 08:44:39


Komisarz ds Formacji FTS - Piotr Czyżk rozwiewa wątpliwości dotyczące systemu oceniania formacji i nominacji na MŚ i ME, zaś Patrycja Hojka zaprasza do obejrzenia jej albumu foto z Mistrzostw Polski w Krakowie.


Dream Team Gdańsk, MP FTS 2017
foto - ? - Patrycja HOJKA


Tegoroczne Mistrzostwa Polski FTS przyniosły wiele pytań, również tych dotyczących systemu oceny formacji, który w Polsce wciąż różnił się od widywanego na zagranicznych turniejach. Na niektóre z nich, odpowiedzi udzielił Komisarz ds. Formacji FTS - Piotr Czyżyk.

System oceniania formacji

Początkowo planowano rozegrać Mistrzostwa Polski w systemie Absolute Judging System 3.0 na 10 sędziów. Jednakże WDSF wydał niedawno zalecenie, aby do zakończenia testów (tj. do 1 stycznia 2018 r.) nie przeprowadzać najważniejszych turniejów tanecznych w systemie AJS3.0 w innej liczbie sędziów niż 12. Ze względu na to została podjęta decyzja, aby przeprowadzić MP w systemie 3D na 7. sędziów. W tym systemie występują 3 kryteria:
  • T - technical quality,
  • C - choreography and presentation,
  • I - interpretation,
natomiast czwarta wartość widoczna w wynikach pokazuje sumę wszystkich kryteriów:
  • S - summary.
Maksymalna ilość punktów w danym kryterium to 10, minimalna 1.

Kryteria sędziowskie zostały zmodernizowane i oparte o system AJS3.0 wdrażany obecnie w WDSF, przy czym na komponent "I" składają się połączone komponenty Movement To Music oraz Team Skills. System 3D jest protoplastą obecnego systemu Absolute Judging System - oceniane są podobne elementy, jednakże ocena ostateczna jest względna - formacje wciąż porównywane są ze sobą i przydzielane są im miejsca (zgodnie z przydzieloną wcześniej punktacją).

Wynika z tego, że punktacja danego sędziego jest jego indywidualną oceną według indywidualnej skali (czyli przeciwnie niż w AJS3.0, gdzie ocena 10. oznacza najwyższą światową klasę i jest bezwzględna). W przypadku, gdy sumaryczna wartość punktów jest taka sama dla dwóch lub więcej formacji, to do sędziego należy decyzja, które miejsce przydzieli danej formacji. Dodatkowo istnieje tu możliwość przydzielenia miejsca innego niż wynika z punktacji - należy to traktować jako indywidualną decyzję danego sędziego. Ostatecznie miejsca obliczane są na podstawie not sędziowskich zgodnie ze Skating Systemem.

W przyszłym roku FTS planuje przeprowadzić Mistrzostwa Polski w systemie AJS3.0.

Nominacje na MŚ i ME

Jedynie pięć formacji składało się z tancerzy FTS-u posiadających licencję startową na rok 2017. Były to wszystkie cztery formacje w kategorii Dorosłych Latin oraz formacja Kadryl w kategorii Dorosłych Standard. Formacja Dream Team, która brała udział w MP PTT, dopełniła wszelkich formalności, zapisując wszystkich zawodników do FTS, w piątek, 15 września 2017 r. Spełniła więc kryteria nominacji w dniu startu:
  • klub delegujący musi mieć opłaconą licencję FTS na rok 2017.
  • wszyscy członkowie formacji muszą mieć opłaconą licencję FTS na rok 2017.

Nominację otrzymała formacja jako zespół - aby wystąpić na MŚ wszyscy zawodnicy będą musieli mieć aktywny numer MIN w bazie WDSF. Jeżeli z jakiegoś powodu formacja nie będzie w stanie spełnić tego warunku (np. zawodnicy będą brać udział w tzw. unregistered events) powinna poinformować o tym fakcie FTS, który będzie zmuszony nominować następną w kolejności formację zgodnie z wynikami MP FTS.

Kraków, 16 września 2017

Poniżej album foto z Mistrzostw Polski FTS Formacji Tanecznych - Kraków 2017, którego autorem jest Patrycja Hojka.foto - ? - Patrycja HOJKA
Wszelkie prawa zastrzeżone
(All Right Reserverd)