FORMACJE TANECZNE - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2017

MŚ Formacji Standardowych - Brunszwik 2017

MŚ Formacji Standardowych 2017

Dodano: 2017-11-22 | 18:57:58


Osiemnaście formacji, jedenaście krajów - tegoroczna obsada Mistrzostw Świata Formacji Standardowych prezentuje się wyjątkowo barwnie i obiecująco.


Także dla polskich kibiców, którzy po rocznej przerwie mogą wrócić do wspierania swoich reprezentantów. Już w najbliższą sobotę w Brunszwiku, Polskę reprezentować będzie aktualny Mistrz FTS - formacja Kadryl Białystok.

Nie obyło się bez zaskoczeń podczas krajowych rozstrzygnięć. Największe z nich miało miejsce w Niemczech - formacja Braunschweiger Tanz-Sport-Club, dziesięciokrotny triumfator Mistrzostw Świata, została brązowym medalistą na krajowych mistrzostwach i tylko arbitralnie przyznawana organizatorom nominacja zapewniła jej udział w MŚ.

Występ formacji Braunschweiger Tanz-Sport-Club na Mistrzostwach Niemiec 2017, Bremen:
Kandydatem do złota będzie inna niemiecka drużyna, TC Ludwigsburg, która po dwóch latach występów w niepełnym zespole wróciła w szesnastoosobowym składzie i pewnie zajęła najwyższe miejsce na krajowym podwórku. Jednak na arenie międzynarodowej wciąż jest obecna Vera Tyumen, która będzie bronić tytułu wywalczonego rok temu w węgierskim Pecs.

Występ formacji TC Ludwigsburg na Mistrzostwach Niemiec 2017, Bremen:
W walce o medale będą się liczyć również brązowi medaliści - DSV Dance Impression z Holandii i węgierska grupa Silver TSE - wielokrotny finalista MŚ.

Nie bez szans na dobrą lokatę pozostaje Kadryl Białystok, który w swojej historii międzynarodowych występów ma zapisany udział także w finałowych rundach Mistrzostw Świata. Dużym atutem naszej drużyny jest choreografia, w całości wykonywana do polskiej muzyki.

Mistrzostwa Polski FTS Formacji - Kraków 2017

Kadryl Białystok, MP FTS Kraków 2017
fot. Patrycja Hojka

Lista uczestników Mistrzostw Świata Formacji Standardowych Braunschweig 25.11.2017:

 • Braunschweiger Tanz-Sport-Club (Niemcy)
 • TSC Schwarz-Gold (Austria)
 • TSK Wienerwald Mödling (Austria)
 • Elegiya ? Zhlobin (Białoruś)
 • Universk Minsk Belarus (Białoruś)
 • Libalforte (Belgia)
 • TK Chvaletice (Czechy)
 • TK TŠ Starlet Brno (Czechy)
 • 1. TC Ludwigsburg (Niemcy)
 • Adria-Szigó KTSE (Węgry)
 • Silver Táncsport Egyesület (Węgry)
 • Khatantuul Mongolia (Mongolia)
 • DSV Dance Impression (Holandia)
 • DSV D'Sync-d (Holandia)
 • Triumph (Rosja)
 • Vera Tyumen (Rosja)
 • Interklub Bratislava (Słowacja)
 • Kadryl Białystok (Polska)


Jak będą oceniane formacje?

Założenia systemu oceniania AJS 3.0 oraz różnice między nim a stosowanym na ostatnich Mistrzostwach Polski systemem 3D przedstawił nam Komisarz do spraw Formacji Tanecznych FTS - Piotr Czyżyk, w artykule Refleksje po MP FTS Formacji.

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nowy system wyróżnia cztery osobne kryteria, za które odpowiadać będzie dwunastoosobowy panel sędziowski. Każdy sędzia będzie zobowiązany do oceny formacji w dwóch kategoriach.

TQ ? Technical Qualities - technika taneczna.
MM ? Movement to Music - muzykalność ruchów.
TS ? Team Skills - synchronizacja.
CP ? Choreography and Presentation - choreografia i prezentacja.

Sześciu sędziów odpowiedzialnych za przyznanie punktów w kategoriach techniki tanecznej i muzykalności ruchów zajmie miejsca w pobliżu parkietu, natomiast pozostali sędziowie oceniający synchronizację oraz choreografię i prezentację drużyny zajmą miejsca na podwyższeniu - jak na większości tego typu imprez.

Noty przyznane przez sędziów podczas rundy eliminacyjnej oraz półfinałów nie będą upublicznione w trakcie zawodów; zdobyte przez formacje we wszystkich czterech kategoriach oraz aktualizowane na bieżąco miejsca w rankingu będą wyświetlane podczas transmisji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oceny wystawiane przez sędziów odnoszą się do konkretnych standardów i wytycznych WDSF. Przykładowo, ocena 10. oznacza najwyższą światową klasę widoczną podczas każdego występu formacji (jednak nie jest automatycznie przyznawana formacji, która zdobędzie I miejsce), a ocena 8. przyznawana jest drużynie, która podczas każdego pokazu prezentowała wysoki poziom, jednak nie ustrzegła się drobnych błędów.

Wydaje się, że nowy system oceny będzie bardziej odporny na największą wadę systemu 3D - sędziowie nie będą postawieni w sytuacji, podczas której bezpośrednio przyznają miejsca formacjom, porównując je ze sobą, a wpływ osobistej oceny sędziów będzie zminimalizowany.


Karolina Hojka
Hojka@TwistService.PL

Karolina Hojka
Karolina Hojka - od siódmego roku życia związana z Klubem Tańca Towarzyskiego Spin z Wodzisławia Śląskiego, który w latach 2010-15 reprezentowała na Mistrzostwach Polski i turniejach zagranicznych. Z formacją Spin dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw. Aktualnie jest studentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po zakończeniu formacyjnej przygody pozostała fascynacja światem formacji tanecznych oraz niekwestionowana miłość do Very Tyumen...
Komentarze: 4 Ostatnio dodany: 2017-12-01 | 23:03