FORMACJE TANECZNE - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2017

DANCE CUP 2017

Przedświąteczna rozgrzewka nad Dunajem

Dodano: 2017-11-24 | 17:09:32


Wiedeń w sezonie przedświątecznym kojarzy się ze słynnym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym na placu świętego Stefana, przepychem świątecznych dekoracji i niepowtarzalnym, zimowym klimatem.


Wiedeń, w tym szczególnym okresie staje się centrum świata formacji tanecznych, gdyż odbywają się tam dwa najbardziej znane turnieje - tradycyjny Donaupokal oraz jego młodszy brat - Dance Cup, cieszący się wzrastającą popularnością. W tym roku, oprócz wspomnianych imprez, w których wezmą udział licznie polskie formacje, stolica Austrii ugości światową czołówkę. W hali Multiversum, gdzie zaledwie przed tygodniem Gabriele Goffredo i Anna Matus po raz trzeci zdobyli złote medale mistrzostw świata, odbędą się Mistrzostwa Świata Formacji Latynoamerykańskich.

Turniej Dance Cup, w pierwszych latach znany pod nazwą Donau Cup, organizowany jest od 2013 roku na przełomie listopada i grudnia. Już w najbliższą sobotę weźmie w nim udział aż 28. formacji we wszystkich kategoriach, w tym dziewięć z Polski.

1. Bundesliga

Standardowo, pierwsza liga jest silnie obsadzona przez austriackie formacje, w tym przez drużyny Schwarz Gold i Zwolfaxing, dla których występ w tej kategorii będzie ostatnią próbą przed Mistrzostwami Świata. Oprócz tej dwójki, w sobotę wystąpi inny uczestnik Mistrzostw Świata, formacja Gala TE z Węgier. Również dla reprezentantów Polski, EFEKTu z Oświęcimia, Dance Cup będzie próbą generalną.

W wiedeńskim turnieju weźmie udział jeszcze jedna drużyna z podium Mistrzostw Polski, II wicemistrz - CMG Radom. Do walki w tej kategorii włączy się także Elita New Team z Oświęcimia.

 1. HSV Zwolfaxing A (Austria)
 2. HSV Zwolfaxing B (Austria)
 3. Schwarz Gold A (Austria)
 4. Schwarz Gold B (Austria)
 5. FCP (Austria)
 6. EFEKT Oświęcim (Polska)
 7. Altenburg (Niemcy)
 8. CMG Radom (Polska)
 9. Elita OCK (Polska)
 10. TSG Bietigheim (Niemcy)
 11. Gala TE (Węgry)

2. Bundesliga

Druga Bundesliga jest jedyną kategorią, do udziału w której nie zgłosiła się żadna polska formacja.

 1. HSV Zwolfaxing C (Austria)
 2. Schwarz Gold B (Austria)
 3. FCP B (Austria)
 4. TSG Bietigheim B (Niemcy)
 5. TSC DanceFire (Austria)

Hobbyliga

W sobotę Spin zadebiutuje nowym, żywiołowym układem "Can?t Hold Us", natomiast Caro Dance przedstawi odświeżoną wersję układu "Burlesque".

Sporą reprezentację w Wiedniu będzie mieć Szkoła Tańca Astra z Oświęcimia. Wicemistrzowie Polski do lat 15, Ventus, powalczą o jak najlepszy rezultat w Hobbylidze. Z kolei Bingo i Błysk zaprezentują się w Hobbylidze dziecięcej, w której wystąpi także druga formacja CMG Radom.
 1. KTT Spin (Polska)
 2. Caro Dance (Polska)
 3. Ventus Oświęcim (Polska)
 4. FCP C (Austria)
 5. TSC Rot-Weiss
 6. TSC DanceFire B (Austria)

Hobbyliga Junior

 1. Błysk  (Polska)
 2. Bingo (Polska)
 3. CMG Radom B (Polska)
 4. TSC Bietigheim C (Niemcy)
 5. Gala TE Future (Węgry)
 6. Gala TE Dream (Węgry)

Donaupokal 2017

12 grudnia odbędzie się już XIV edycja Donaupokal. Co roku zmagania w stolicy Austrii były porównaniem jakości polskich formacji względem reszty świata. Mimo, iż w większości przypadków walka ta była nierówna, nie wszystkie próby kończyły się niepowodzeniem. Dziesięć lat temu, formacja Takt Zomar z Chełmu z choreografią "Latin Beat" zwyciężyła w I Bundeslidze, pokonując tylko w swojej kategorii 24. formacje, w tym faworyzowanych gospodarzy.

Takt Zomar Chełm, MP 2007:
Przez te wszystkie lata w walce o Puchar Dunaju zmierzyło się wiele polskich formacji, tych należących do przeszłości, jak Grawitacja Oświęcim, A-Z Przemyśl czy wspomniany już Takt, oraz tych, których tańcem możemy cieszyć się do dnia dzisiejszego.

promo Donaupokal 2017:
W tym roku formacje będą rywalizować w trzech kategoriach latynoamerykańskich: 1. Bundeslidze, 2. Bundeslidze i Hobbylidze, a także w dwóch kategoriach formacji standardowych: 1.Bundeslidze i Hobbylidze.

Z biegiem czasu Donaupokal zaczął ograniczać się do lokalnych formacji i reprezentantów organizatorów. Dużą rolę miała w tym rosnąca popularność konkurencyjnego Dance Cup.

Trzymamy kciuki za udane występy polskich formacji!


Karolina HojkaKarolina Hojka (Hojka@TwistService.PL) - od siódmego roku życia związana z Klubem Tańca Towarzyskiego Spin z Wodzisławia Śląskiego, który w latach 2010-15 reprezentowała na Mistrzostwach Polski i turniejach zagranicznych. Z formacją Spin dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw. Aktualnie jest studentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po zakończeniu formacyjnej przygody pozostała fascynacja światem formacji tanecznych oraz niekwestionowana miłość do Very Tyumen...