TANIEC TOWARZYSKI

Adam Socik - redaktor naczelny Portalu Tanecznego TwistService.PL

Twist Service i ja

Dodano: 2023-02-27 | 02:17:54


Portal Taneczny TwistService.PL istnieje już 22 lata, zaś jego założyciel i redaktor naczelny - Adam Socik, tytułowy "ja" - z tańcem towarzyskim związany jest od 48 lat, od 1975 roku.


Adam Socik
foto: archiwum prywatne


Był rok 1974/1975 - ostatni rok nauki w Technikum Mechanicznym w Stargardzie (wówczas Szczecińskim). Przed Studniówką zapisałem się na kurs tańca towarzyskiego i tak mając 19 lat rozpoczęła się moja przygoda z tańcem towarzyskim, która trwa do dziś.
 
W pierwsze rytmy i kroki taneczne wprowadził mnie Kazimierz Lisiecki ze Szczecina. Kurs odbywał się w Klubie "Luxpolanka" w nieistniejących Zakładach Dziewiarskich LUXPOL w Stargardzie. Po kursie doskonaliłem swoje umiejętności - nadal pod okiem Pana Kazimierza, jako członek zespołu tanecznego istniejącego w "Luxpolance", później w szczecińskim Domu Kultury KORAB. Moim nauczycielem była także Pani Maria Sykuła - jedna z pierwszych uczennic prof. Mariana Wieczystego. Zajęcia z Panią Marią odbywały się w sali byłego kina Promień mieszczącego się przy Alei Bohaterów Warszawy w Szczecinie.


foto: archiwum prywatne

W roku 1980 zostaję nauczycielem tańca. Zaczęło się od kursu tańca dla młodzieży z Dobrzan, po którym znalazłem podatny grunt w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, w którym początkowo pracowałem wyłącznie z młodzieżą prowadząc trójstopniowe kursy tańca. Równolegle szkoliłem się w metodyce nauczania na ogólnopolskich, wtedy dwutygodniowych, turnusach szkoleniowych dla nauczycieli tańca, organizowanych w miesiącach letnich. Jedną z prowadzących te szkolenia była Maria Jolanta Felska z Olsztyna, założycielka AKTT Miraż. Wśród wykładowców był także Kazimierz Michlik z Opola.

W grudniu 1981 roku wkroczyłem po raz pierwszy w "wielki świata tańca" na Ogólnopolskim Zjeździe Nauczycieli Tańca, który co rocznie odbywał się w Krakowie, przy okazji Turnieju o Puchar prof. Mariana Wieczystego.

Jesienią 1983 roku zawiązuje się Klub Taneczny TWIST przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie. Pionierami klubu była młodzież, która po kursach tańca chciała doskonalić swoje umiejętności taneczne, występować w pokazach i na turniejach tańca.

Klub Taneczny TWIST Stargard

Pierwsza połowa lat 80-tych ub. wieku, to okres dynamicznego rozwoju dziecięcego ruchu tanecznego w Polsce. Dane mi było być wówczas wśród aktywnych pionierów tego ruchu. We wrześniu 1984 roku, w Klubie Tańca TWIST powstaje dziecięca sekcja par turniejowych. Ze swoimi wychowankami z sukcesami uczestniczyliśmy w licznych dziecięcych turniejach tańca w całej Polsce.

W swojej działalności nie poprzestawałem wyłącznie na nauce i treningu par. Angażowałem się również w organizację turniejów tańca w Stargardzie. Najmilej wspominam turnieje z lat 1986 - 1989. Jak na tamte czasy były to jedne z większych turniejów dziecięcych w Polsce. Wspólnym mianownikiem moich turniejów były postacie z kreskówek Walta Disney'a.


W pierwszym Ogólnopolskim Dziecięcym Turnieju TT, w 1986 roku, uczestniczyły 53. pary z 11. klubów całej Polski. Rok później do Stargardu przyjechało 87. par z 19. klubów z całej Polski. Trzecia edycja, w 1988 roku (80. par), miała charakter "z udziałem par zagranicznych" z NRD i Łotwy (wówczas ZSRR). Polskę reprezentowało 26. klubów plus klub gospodarzy. Ostatnia, czwarta edycja (53. pary), również miała charakter międzynarodowy. Z zagranicy przyjechały pary z Finlandii, NRD i byłych republik ZSRR: Łotwy, Rygi i Litwy, zaś polskich klubów wraz z gospodarzami było 20.


w roli sędziego: Adam Socik, Stanisław Olek, Marek Sienkiewicz, Andrzej Mierzwa
foto: archiwum prywatne

W maju 1990 roku, w Warszawie, zdaję egzamin na III kategorię sędziowską. Wcześniej w 1989 roku, rejestruję prywatną Szkołę Tańca TWIST. Lata 90-te to kontynuacja pracy z dziećmi, realizacja kursów tańca dla młodzieży i dorosłych, organizacja kolejnych turniejów tańca.


Doświadczeniem lat 90-tych była także działalność handlowa. Importowałem z Anglii i Holandii oryginalne płyty CD z muzyką taneczną, literaturę o podstawach tańca towarzyskiego, czy też kasety video z propozycjami choreografii w wykonaniu topowych, ówczesnych, par świata.

Z biegiem czasu, nauka tańca i praca z turniejowymi parami w Klubie Tańca TWIST zeszła na plan dalszy i roku 1997 zakończyłem swoją kilkunastoletnią przygodę nauczyciela, trenera, sędziego i podjąłem pracę nie związaną z tańcem. Przy scenie tańca towarzyskiego "zatrzymała" mnie działalność handlowa i obsługa muzyczna turniejów tańca, funkcja turniejowego DJ, czym z przyjemnością zajmowałem się przez wiele lat.

DJ Adam Socik

Adam Socik w roli turniejowego DJ
foto: Zbigniew "Izaak" Łowicki

Przełom wieków to między innymi początek Internetu i epokowa zmiana w wymianie informacji i komunikacji interpersonalnej. Postanowiłem ten kanał komunikacji wykorzystać do promocji sprzedaży płyt CD z muzyką taneczną. Wykupiłem więc hosting, wraz z nim domenę i "postawiłem" pierwszą stronę w Internecie, która nosiła nazwę: Muzyka i taniec "TWIST SERVICE" Adama Socika. Aby zwiększyć zasięg promocji i sprzedaży zacząłem dodawać na tę stronę także informacje o wydarzeniach na scenie tańca towarzyskiego, o udziale par w turniejach na polskich i światowych parkietach, wyniki turniejów, itp.

Z biegiem czasu portal rozrastał się, pojawiały się nowe działy, pomysły i tak, już od 22 lat, od 2001 roku, jest to nadal - "jedyny taki w Polsce" - popularyzujący głównie ruch tańca towarzyskiego.

Portal Taneczny TwistService.PL

Początkowo redagowanie portalu wymagało także wiedzy z zakresu programowania, HTML-a i grafiki komputerowej. W tym zakresie przez wiele lat nieocenionego wsparcia udzielał mi Michał Pysz - student z Krakowa, zaś aktualnie zawsze mogę liczyć na pomoc Daniela Nguyen - tancerza, programisty, pasjonata, właściciela Serwisu tanecznego - taniec.info.

TwistService.PL był jedną z pierwszych w Polsce platform w Internecie oferującą kompleksową obsługę turniejów tańca obejmującą system zgłoszeń na turnieje i publikację - w czasie rzeczywistym - wyników z turniejów tańca.

W 2008 roku dokonaliśmy aktualizacji portalu, która pozwoliła na rozszerzenie tematyki i tak na TwistService.PL zaistniał: Hip Hop, Boogie Woogie, Pro-Am, taniec Seniorów, taniec na wózkach, czy formacje taneczne.

W 2010 roku Twist Service Portal Taneczny został wpisany do rejestru dzienników i czasopism i tym samym stał się tytułem prasowym - dziennikiem internetowym.

Sprawowaliśmy i sprawujemy patronaty medialne nad wieloma turniejami i wydarzeniami tanecznymi. Fotografując, publikujemy także autorskie foto reportaże z turniejów tańca.

Po 22 latach portal jest cenną skarbnicą wiedzy o tancerzach, turniejach, wydarzeniach ze świata tańca towarzyskiego w Polsce i na świecie.

Adam Socik