PRO-AM ARCHIWM / WYBIERZ / ROK 2013

Paweł Klisowski i Anna Wysocka

Pro Am wkracza do Polski

Dodano: 2012-12-13 | 09:44:05


PRO-AM to forma zarówno nauki tańca towarzyskiego jak i rywalizacji turniejowej bardzo popularna przede wszystkim w USA. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się w Europie i "nieśmiało" także w Polsce.


foto: Paweł Klisowski i Anna Wysocka

PRO-AM to nowy, przynajmniej w naszym kraju, system nauki tańca towarzyskiego polegający na indywidualnych lekcjach, pozwalających uczniowi na intensywną naukę dostosowaną do jego zdolności, potrzeb oraz możliwości. Parę taneczną stanowią:
  • PRO - nauczyciel, zawodowy tancerz/ka (PROfessionalista) i 
  • AM - uczeń/nica (AMator).
W tym systemie nauki celem może być tylko nabycie indywidualnych umiejętności tańca przez ucznia i/lub także chęć zweryfikowania osiągniętego poziomu tanecznego pary poprzez uczestnictwo w turniejach tanecznych organizowanych dla kategorii Pro-Am niezależnie, bądź łącznie z turniejami dla profesjonalistów lub amatorów.

W Polsce pierwszy turniej dla tancerzy PRO-AM - i od razu rangi mistrzostw polski Pro-Am Polish Open Championships - odbył się w 2009 roku w Kopalni Soli w Wieliczce przy okazji Mistrzostw Polski par zawodowych. Inicjatorem i zarazem organizatorem tego turnieju był Pan Robert Wota.

PRO-AM w WieliczceZasady turniejów PRO-AM

Rywalizacja w turniejach PRO-AM - w zależności od organizatora - odbywa się w konkurencjach:

  • single dance - tańczy się jeden taniec, np. tango - i za ten jeden taniec para jest oceniana. Może się tak zdarzyć, że w trzech singlach będzie rywalizować ta sama grupa par lub też różne pary;

  • multidance lub challenge - tu organizatorzy z góry określają jakie tańce należy zatańczyć w tej kategorii, np. w multidance 2 tańczy się walca angielskiego i walca wiedeńskiego i za oba tańce razem jest się ocenianym, zaś w challenge 4 tańczy się cały standard z wyjątkiem quickstepa, a pary oceniane są za cztery tańce łącznie. Podobne zasady obowiązują również w tańcach latynoamerykańskich;

  • scholarship - tu tańczy się wszystkie pięć tańców standardowych lub latynoamerykańskich i jest się ocenianym za pięć tańców łącznie.

Powyższe kategorie można dowolnie "łączyć", tzn. można zatańczyć 5. pojedynczych single dance, dodatkowo np. scholarship plus również np. challenge 4. Wszystko zależy od kondycji tancerzy i zasobności portfela.

Kolejne kryterium to umiejętności i poziom tańca, czyli kategorie: brown, silver, gold, open.

I na koniec - kryterium wieku. Są turnieje, w których pary rywalizują bez ograniczeń wiekowych od lat 18 do 55+, i takie w których pary dzieli się na trzy kategorie wiekowe.

Od tancerzy zależy w jakich kategoriach czy grupach zaawansowania zechcą wystąpić. Mogą np. czuć się pewnie w kategorii brown i zdobyć w niej pierwsze miejsce, ale chcieliby spróbować również w kategorii gold - wówczas nic nie stoi na przeszkodzie. Niektórzy organizatorzy, np. w Assen nie rozróżniają kategorii wiekowych, nie dzielą na poziom tańca, po prostu wszyscy tańczą razem, niezależnie od wieku i poziomu tańca cały scholarship.


foto: Paweł Klisowski & Anna Wysocka

Jedną z wielu polskich par tańczących w systemie PRO-AM jest para z Poznania - Paweł Klisowski i Anna Wysocka. Paweł Klisowski jest tancerzem klasy A, u którego Anna Wysocka rozpoczęła naukę tańca 1,5 roku temu. Skoncentrowali się na stylu standardowym. Para ta uczestniczyła już w kilku polskich i europejskich turniejach tańca w kategorii Pro-Am. W październiku 2011 roku zatańczyli w turnieju Salt Cup 2011 w Wieliczce, kończąc zmagania taneczne na 2. miejscu, a w listopadzie 2011 roku - w Dutch Open w Assen, jednym z najbardziej prestiżowych turniejów tańca w Europie.

Kończący się rok 2012 Paweł Klisowski i Anna Wysocka rozpoczęli w marcu w Mikołajkach zwycięstwem w turnieju Mikołajki Dance Festival - pierwszym, organizowanym przez WDC Polska. To w ramach tego festiwalu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w tańcu towarzyskim. W maju, w Wenecji, podczas Venice Dance Festival 2012, tańczyli w przepięknych pałacowych wnętrzach hotelu Excelsior, oceniani byli przez najlepszych międzynarodowych sędziów. Startowali wówczas w kategorii Single Dance Gold Star oraz Challenge 2 Bronze i zajęli odpowiednio 2. i 1. miejsce.

Nie próżnowali również w czasie tegorocznych wakacji - uczestnicząc w turniejach:
  • Vilnius Dance Festival 2012, który odbył się 3 czerwca w Wilnie,
  • prestiżowym w Mannheim (16-17 czerwca),
  • Italian Open Championship 2012 (29 czerwca - 1 lipca) w Cervii koło Rimini we Włoszech,
zajmując miejsca "na pudle", za wyjątkiem turnieju w Wilnie.

Zakończyli turniejowy rok 2012, w październiku, turniejem WDC AL Austrian Open European Cup, na którym zajęli 1. miejsce.


P.S.

Artykułem tym pragniemy zauważyć, że PRO-AM jest obecne w Polsce. Jesteśmy przekonani, że Paweł Klisowski i Anna Wysocka nie są jedyną polską parą tańcząca w systemie Pro-Am, dlatego też otwieramy strony TWIST SERVICE dla "Strefy PRO-AM". Zapraszamy do nadsyłania informacji o klubach, turniejach, parach uczestniczących w rywalizacji PRO-AM w kraju i za granicami Polski.

Prosimy pisać na skrzynkę e-mail: naczelny@twistservice.pl.
Komentarze: 1 Ostatnio dodany: 2012-12-22 | 22:41

Dziś jest
19 lipca 2024