PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

Prof. Marian Wieczysty, Danuta Chojnacka, Tadeusz Pasierb

Wieczysty - sen o wieczności

Dodano: 2016-10-06 | 17:38:38


Film ma być nagrany w konwencji łączącej starsze pokolenie, które znało Wieczystego, z młodymi tancerzami, dla których słowo Wieczysty kojarzy się tylko z Turniejem Tańca.


Prof. Marian Wieczysty
Tadeusz Pasierb i Danuta Chojnicka
foto: materiały prasowe

15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)


Marian Wieczysty (1902-1986), tancerz i nauczyciel tańca, pozostaje legendą i punktem odniesienia dla środowiska tancerzy, ale sława, jaką cieszył się przez lata wśród „zwykłych zjadaczy chleba”, pragnących wznieść się ponad szarzyznę życia dzięki salonowemu obyciu i umiejętnościom „znalezienia się” na parkiecie, szybko gaśnie. Nawet jego grób sprawia wrażenie zapomnianego i zaniedbanego.

Tymczasem Wieczysty wart jest zapamiętania. Jego zasługi dla polskiej kultury są nie do przeceniania, a historia życia jest niezwykle barwna. To realizacja mitu „od pucybuta do milionera”, droga na szczyty w skrajnie niesprzyjających warunkach.

Wieczysty działał z niezwykłą determinacją, najpierw – ucząc się i ciężko pracując, potem – przekazując wiedzę i doświadczenie uczniom, inspirując ich, tworząc potężny ruch amatorski, ba, kładąc w Polsce podwaliny pod rozwój biznesu związanego z tańcem towarzyskim. Piętrzące się przeszkody przekraczał dzięki talentowi, świetnej prezencji, wdziękowi, charyzmie, pomysłowości i... sprytowi. „Za sanacji” podpatrywał tańczących kolegów z „lepszych sfer”, potem „wżenił się” w rodzinę dyrektora doskonale prosperującej szkoły tańca. Pod okupacją (sowiecką) udzielał lekcji tańca za... jedzenie (często – oficerom radzieckim). W PRL-u znalazł sobie przyczółek, organizując kursy dla... budowniczych Nowej Huty (młodzieży wyrwanej z „zapadłych wsi”). Czasy najmroczniejszego stalinizmu przetrwał w... zespole ludowym (na rozgrzewkę uczniowie tańczyli walca). Wieczysty konsekwentnie „wprowadzał Polskę do Europy” (i odwrotnie), zabiegając o możliwość wyjazdów na „zgniły Zachód”, śledząc trendy w tańcu światowym, pisząc i publikując podręczniki, wreszcie – organizując pierwsze konkursy tańca w Polsce (z czasem – międzynarodowe) i wysyłając swoich uczniów na imprezy zagraniczne. Dzisiaj doroczny Puchar Wieczystego jest wydarzeniem prestiżowym (dla tancerzy to odpowiednik Konkursu Szopenowskiego).foto: materiały prasowe

Na foto (czarno-białe): Tadeusz Pasierb i Danuta Chojnicka - zwycięzcy I Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego - 8 grudnia 1974 r.

Foto w kolorze: Tadeusz Pasierb 41. lat później - 11 stycznia 2015 r., powtórzył swój sukces zwyciężając wraz z Teresą Pasierb Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. M. Wieczystego w kategorii Senior III Standard!


Film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Gąsiorowskiego i Cezarego Nowickiego - „Wieczysty – sen o wieczności” pokaże w atrakcyjnej formie historię Polski przedstawioną przez pryzmat historii jednego, niezwykłego człowieka - Mariana Wieczystego, prekursora tańca towarzyskiego w Polsce.

Taniec jest bardzo „filmowy”, atrakcyjny wizualnie, porywający – szczególnie ten w dobrym wykonaniu i efektownie ukazany. Historia życia Mariana Wieczystego jest fascynująca i pouczająca. Mimo, że współcześnie wybór rozrywek jest niemal nieograniczony, taniec towarzyski nadal cieszy się popularnością (między innymi za sprawą telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”), więc film powinien zainteresować nie tylko osoby związane z tańcem, ale też szeroką publiczność. Sceny taneczne będą nagrane we wnętrzach Nowej Huty.

Aktualnie twórcy dokumentu o Marianie Wieczystym są na etapie gromadzenia dokumentacji i pozyskiwania funduszy.


60. lat tańca towarzyskiego (PTT) w Polsce:

Dziś jest
29 maja 2023

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI