TANIEC TOWARZYSKI

Piotr Galiński i Renata Wysocka

Piotr Galiński i Renata Wysocka

Dodano: 2023-03-13 | 16:47:24


Piotr Galiński i Renata Wysocka, para klasy "S" Latin, klub MIRAŻ Olsztyn. Zanim zostali parą tańca towarzyskiego, oboje wcześniej tańczyli w grupach tańca nowoczesnego.


Piotr Galiński i Renata Wysocka.


Zanim zostali parą tańca towarzyskiego, oboje wcześniej tańczyli w grupach tańca nowoczesnego: Renata Wysocka w klubie AKCES w grupie RYTM, którą prowadziła Elżbieta Jagiełło, a Piotr Galiński w WDK w grupie MIRAŻ, którą utworzyła Maria Jolanta Felska.

Piotr Galiński jako dziecko trenował bieganie w olsztyńskim klubie sportowym "Gwardia". Tańcem zainteresował się jako uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej. O wszystkim zdecydowała... jedna dyskoteka, tam odkrył swoje prawdziwe powołanie.

Będąc w klasie maturalnej, zaczął pracę jako asystent instruktora tańca w Olsztyńskim Ośrodku Tanecznym. W 1979 założył zespół tańca nowoczesnego ?Contra? w Olsztynie, którego był dyrektorem artystycznym.
Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Uczył się też w Policealnym Studium Tanecznym.

Piotr Galiński i Renata WysockaKiedy później prowadził z tańca zajęcia fakultatywne w WSP, na jego lekcje zapisała się Renata Wysocka. Piotr zauważył, że Renata miała fantastyczne predyspozycje do tańców latynoamerykańskich. Była niesamowicie wygimnastykowana i miała przygotowane ruchowo ciało do tańca, bo jako dziecko uczęszczała do Szkoły Sportowej do klasy gimnastyki sportowej. Postanowili razem zatańczyć turniejowo łacinę w klubie MIRAŻ Olsztyn. Tam ich trenerami zostali Elżbieta i Krzysztof Kasperowiczowie.

Piotr i Renata uwielbiali tańce latynoamerykańskie, zwłaszcza paso doble - najbardziej artystyczny i teatralny taniec. Lata ćwiczeń w zespołach tańca nowoczesnego umożliwiły obojgu Piotrowi i Renacie dźwignięcie trudnych technicznie i ekspresyjnych układów tanecznych, które zrodziły się w głowie znakomitego choreografa, jakim był Galiński.

Ich kariera taneczna rozwijała się błyskawicznie. Pierwszy turniej w klasie "E" zatańczyli w Bezledach 12 lutego 1983 roku. Turniej wygrali i uzyskali od razu klasę "D". Następnie, zaledwie w półtora roku wytańczyli klasę międzynarodową "S".

Byli pierwszą polską parą, która:
otrzymała zezwolenie ZG FSiKT na starty tylko w jednym stylu tanecznym w klasie C i wyższych,
na jednych Mistrzostwach Polski, rano wygrała w klasie "A" i otrzymała klasę "S", a wieczorem w klasie międzynarodowej uzyskała 4 miejsce.

W 30. turniejach zdobyli tytuły Mistrzów Polski w kl. "A" oraz Akademickich Mistrzostwach Polski w klasie "B" i "S":
  • 26.06.1983 r. Katowice - 1 m. LA - Otwarte Mistrzostwa Chorzowa (nadana kl. "C" - LA)
  • 09.10.1983 r. Krasnystaw - 1 m. LA - OTTT ?Chmielaki? (nadana kl. "B" - LA)
  • 12-13.11.1983 r. Wrocław - 1 m. LA - Akademickie Mistrzostwa Polski kl. "B"
  • 08.04.1984 r. Kraków - 1 m. LA - Puchar JM Rektora PK (nadana kl. "A" - LA)
  • 17-18.11.1984 r. Wrocław - 4 m. LA - AMP kl. "A"
  • 02.12.1984 r. Gdańsk - 1 m. LA - Mistrzostwa Polski kl. "A" (nadana kl. "S" - LA)
  • 02.12.1984 r. Gdańsk - 4 m. LA - Mistrzostwa Polski kl. "S"
  • 9-10.11.1985 r. Wrocław - 2 m. LA - AMP kl. "S".
24 listopada 1985 roku zatańczyli ostatni turniej na Międzynarodowym Drużynowym TTT w Koszycach w Czechosłowacji, gdzie klub MIRAŻ zajął 4. miejsce.

W tym samym roku Renata Wysocka wzięła ślub z tancerzem klubu MIRAŻ Andrzejem Majewskim. Później zdała egzamin na sędziego - skrutinera Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Akademickie Mistrzostwa Polski - Wrocław 1985


Piotr Galiński w wieku 26 lat zakończył karierę taneczną i skupił się na pracy choreografa, za którą w maju 1986 r. został wyróżniony nagrodą wojewódzką za upowszechnianie kultury.

W 1987 zdał egzamin przed komisją Ministerstwa Nauki i Sztuki, zostając pierwszym polskim licencjonowanym tancerzem zawodowym.

W kwietniu 1988 prowadzona przez niego ?Contra? została przekształcona w Olsztyński Teatr Tańca Piotra Galińskiego, który działał przy Teatrze im. Stefana Jaracza.

Z olsztyńskim teatrem zrealizował m.in. spektakle: ?Sen?, ?Na schodach?, ?Popołudnie fauna?, ?Taniec życia?, ?Inny Świat?, ?Matko, te ściany wciąż krzyczą?, które wystawiane były w teatrach Polski, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch oraz krajach byłego ZSRR.

Spektakl ?Matko, te ściany wciąż krzyczą? poruszał w swojej treści temat obozu koncentracyjnego i przyniósł Piotrowi Galińskiemu zaszczytny tytuł ?Króla polskiej choreografii? przyznany przez polskich choreografów i nauczycieli tańca podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Piotrkowie Trybunalskim. W tym wymownym dziele udało się Piotrowi Galińskiemu w plastyczny sposób połączyć temat religijny z tematem martyrologii. Według jego pomysłu powstały także kostiumy. Nie były to brutalne pasiaki, lecz subtelne stroje mówiące o opisywanym czasie i miejscu.

Jednak największą sławę przyniosła Piotrowi Galińskiemu polska wersja musicalu ?Chicago?, do którego układał choreografię wraz z Agustinem Egurrolą (premiera ?Teatr Komedia ?Warszawa 2002 - w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego).

W latach 2005?2011 był jurorem trzynastu edycji programu TVN ?Taniec z Gwiazdami?.

W 2007 został prowadzącym formacji tanecznej ?Kamion Dance? z Warszawy.

W latach 2007?2013 tworzył choreografie dla Adrianny Patłaszyńskiej, indywidualnej Mistrzyni Świata w stylu jazz dance.

Piotr Galiński jest również wykładowcą na Instruktorskich Kursach Kwalifikacyjnych Ministerstwa Kultury i Sztuki z przedmiotów: Taniec jazzowy, Kompozycja tańca, Taniec towarzyski z metodyką nauczania, Historia tańca jazzowego. Jako pedagog wykształcił setki polskich nauczycieli tańca pracujących z sukcesami z zespołami tanecznymi.

Jako sędzia kategorii międzynarodowej International Dance Organization oceniał tancerzy innych form tanecznych podczas krajowych mistrzostw IDO, jak i na Mistrzostwach Świata.

Prowadził wykłady na seminariach sędziowskich poświęconych różnorodnym zagadnieniom oceniania zawodników.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym przyznaną przez:
  • Ministra Kultury i Sztuki - Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia - za osiągnięcia w edukacji tanecznej oraz wysoki poziom własnego wykonawstwa,
  • Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Złotą Odznaką Krzyża Gryfa Zachodniopomorskiego - w uznaniu zasług dla rozwoju regionu Województwa Zachodniopomorskiego.

Od roku 1996 pełni funkcję Honorowego Prezesa Polskiej Federacji Tańca.

Piotr Galiński do dnia dzisiejszego specjalizuje się w tańcu jazzowym, towarzyskim i nowoczesnym. Jest trenerem najlepszych polskich par zawodowych, choreografem i sędzią międzynarodowym IDO.


Redakcja i opracowanie:
( - ) Aleksander Skibiński

Aleksander Skibiński
Aleksander Skibiński (Herman) - Wikipedia | Facebook
wrocławianin, pasjonat, kronikarz polskiego ruchu tanecznego, szczególnie okręgu dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Tanecznego, sędzia-skrutiner ("liczył" wyniki w 1 120. turniejach, także w Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata, turniejach międzynarodowych), działacz społeczny, przygodę z tańcem rozpoczął jako tancerz w 1980 roku.
W styczniu 2023 r. opracował rankingi Mistrzów Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego obejmujące okres od 1958 do 2022 roku:

foto: Robert Kaczmarek


50-lecie AKTT Miraż Olsztyn


Poniżej linki do artykułów na TwistService.PL - patrona medialnego wydarzenia - nawiązujące do przypadającego w 2023 roku jubileuszu 50-lecia AKTT MIRAŻ Olsztyn: