POLONIA TANECZNA / 2012 / WYDARZENIA 2012

Edgar Marcos & Alina Nowak

Alina Nowak - taneczna droga do Hiszpanii

Dodano: 2012-09-07 | 07:24:49


Twist Service od wielu lat śledzi taneczne kariery polskich tancerzy. Wielu z nich ? szczególnie tancerki ? decyduje się na wyjazd za granicę, by tam realizować swoje marzenia o "życiu pełnym tańca". Dziś przybliżamy sylwetkę jednej z polskich tanecznych emigrantek - Aliny Nowak, która wybrała Hiszpanię.


Edgar Marcos & Alina Nowak
foto: Paulo Figueiredo

English versionW Hiszpanii mieszka od 6 miesięcy ...

Jej przygoda z tańcem rozpoczęła się gdy miała 9 lat i od tego momentu taniec zawsze towarzyszył jej w życiu. Przez 10 lat tańczyła w klubie Złota Para Dębica (pierwsi partnerzy: Łukasz Pysz, Michał Wójcik). Po rozpoczęciu studiów w Krakowie razem z Bogdanem Myśliwcem reprezentowała Klub Pląs. W 2009 roku przeniosła się do Tomaszowa Mazowieckiego, by tam, wspólnie z Jakubem Rybickim kontynuować swoją karierę. To właśnie wówczas uświadomiła sobie, że absolutnie nie wyobraża sobie swojej przyszłości bez tańca.

Ukończyła ministerialny kurs instruktora tańca na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, z najwyższa oceną bardzo dobrą. Aktualnie jest studentką III roku w Wyższej Szkole Trenerów Sportu w Warszawie na kierunku taniec sportowy pod opieką Pani Moniki Sakowskiej. Angażowałam się we wszystko co pozwoliło mi rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności w tańcu towarzyskim - podsumowuje ten czas Alina Nowak.

Krótko po tym jak zdobyliśmy z Kubą tytuł Akademickich Mistrzów Polski - wspomina Alina - podjęliśmy decyzję o zakończeniu wspólnej kariery. Niedługo potem na jednym z największych festiwali tańca w Londynie - UK Championships odbyła się moja pierwsza próba z Edgarem Marcosem. Okazała się na szczęście bardzo udaną próbą, po której podjęliśmy decyzję o wspólnym tańcu (poprzednią partnerką Edgara była Anna Matus - obecnie wraz z Gabrielem Goffredo plasuje się na finałowych miejscach największych turniejów rangi światowej).

Przeprowadzka do kraju flamenco i corridy kosztowała mnie wiele wyrzeczeń - zarówno finansowych, ale przede wszystkim utraty bliskiego kontaktu z rodziną i znajomymi. Wiele też zyskałam, a Hiszpania przyjęła mnie bardzo miło i serdecznie - no i czego nie robi się dla tego, czego się pragnie i co się kocha! - mówi z optymizmem.


Edgar Marcos & Alina Nowak
foto: Paulo Figueiredo

Edgar Marcos jest 7-krotnym mistrzem Hiszpanii, finalistą turnieju w Blackpool poniżej 21 lat, półfinalistą Mistrzostw Europy, i finalistą Mistrzostw Świata w kategorii Młodzieżowej, zajął także 2. miejsce w Rising Stars w Blackpool i był w półfinalistą kategorii Amatorów. Edgar jest jednym z najlepszych nauczycieli tańca w Hiszpanii, pod okiem którego trenują najlepsze hiszpańskie pary. Wspólnie z Aliną Nowak reprezentują klub Mambo Swing z Madrytu. Parkietowe kreacje przygotowuje im Abraham Martinez Arroyo, u którego cała Hiszpania szyje stroje.
Współpracują na co dzień i trenują pod okiem Hansa Galke, Bryana Watsona, Carmen oraz Victora Nikovsky'iego.


Edgar Marcos i Alina Nowak dotychczas zatańczyli na turniejach:

  • 30 czerwca 2012 - 1. miejsce, Oporto, Portugalia
    (pokonując zeszłorocznych półfinalistów Mistrzostw Świata - Zufara Zaripova i Annę Ludwig-Tchemudorovą)
  • 15 lipca 2012 - 3. miejsce, PortDance Open 2012, Gondomar, Portugalia
  • 5 sierpnia 2012 - 6. miejsce, Thailand Open 2012, Bangkok, Tailandia
    (udali się tam za zaproszeniem od Prezydenta WDSF Carlosa Frietaga).


Obecnie wraz ze swoimi trenerami Edgar i Alina przygotowują plan startów na nowy sezon i jedno jest pewne - będą częstymi gośćmi na polskich turniejach. Deklarują odwiedzać Polskę tak często jak będzie to możliwe. Ich celem jest ciągły rozwój i doskonalenie swoich umiejętności, ale także sukcesy na arenie międzynarodowej, czego im życzymy.

Do zobaczenia wkrótce!English versionCzytaj także: