TANIEC TOWARZYSKI

Mały Aktan i ich założyciele Lidia i Zbigniew Kulewiczowie

Mały Aktan Wrocław

Dodano: 2023-09-25 | 14:42:33


Dziecięcy Klub Tańca Towarzyskiego MAŁY AKTAN powstał we wrześniu 1986 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury we Wrocławiu, który później przekształcił się w Centrum Sztuki IMPART we Wrocławiu przy ul.Mazowieckiej 17.


Lidia i Zbigniew Kulewiczowie
z parami MAŁEGO AKTANU Wrocław
foto: materiały redakcyjne

TwistService.PLTwistService.PL
patronat medialny nad wydarzeniem


60-lecie istnienia
Amatorskiego Klubu Tanecznego AKTAN WDK Wrocław
(1963-2023)

AKTAN Wrocław

Założycielami i trenerami klubu MAŁY AKTAN byli Lidia i Zbigniew Kulewiczowie, którzy kierowali klubem przez 17. lat. MAŁY AKTAN należał do czołówki działających wówczas dziecięcych klubów wrocławskich. Jego członkami były pary dziecięce i młodzieżowe w wieku od 6 do 18 lat.

Intensywna praca i talent tancerzy przyczyniły się do wielu znaczących sukcesów na turniejach zagranicznych, ogólnopolskich i lokalnych. Klub może poszczycić się wieloma tytułami Mistrzów Wrocławia i Okręgu Wrocławskiego oraz zwycięstwami na turniejach w Dreźnie, Bratysławie, Moskwie, Wilnie, Doniecku, Wilnie i Rydze.


Pionierskie pary Małego Aktanu

Na VI Otwartych Mistrzostwach Francji w Paryżu, w kwietniu 1992 r., w tańcach latynoamerykańskich wśród 160. startujących par tancerze MAŁEGO AKTANU zajęli miejsca: 13-te - Filip Motyl i Justyna Rzyczkowska i 18-te - Jerzy Michalski i Maria Miecielica.

W czerwcu 1992 r., w Bratysławie, pary Małego Aktanu odniosły zwycięstwa: Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska w kategorii 11-12 latków, a Filip Motyl i Justyna Rzyczkowska w kategorii 13-14 latków.

III Drużynowe Mistrzostwa Wrocławia, 14.06.1992 r., zakończyły się zdobyciem I miejsca przez drużynę MAŁEGO AKTANU w składzie: Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska (kategoria 11-12 lat), Grzegorz Sowiński i Atina Krajewska (kategoria 13-14 lat) oraz Zbigniew Siwak i Katarzyna Mędyk (kategoria 15-16 lat).

Na Mistrzostwach Polski Młodzików w Bochni (11.10.1992 r.) Grzegorz Sowiński i Atina Krajewska zajęli dla Małego Aktanu - IV miejsce.

Podczas VI Indywidualnych Mistrzostw Wrocławia, 28.11.1992 r., w grupie 11-12 latków Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska zajęli I miejsce.

17-18 grudnia 1994 r., w Brzegu Dolnym, Krzysztof Juniewicz i Katarzyna Kozień (para klasy "A") zajęła w finale III miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski Młodzików w tańcu towarzyskim, zaś Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska - VIII miejsce w półfinale.

Zwycięstwami lub miejscami na podium zakończyły się turnieje w Szczecinku, Kołobrzegu, Mysłakowicach, Jeleniej Górze, Kaliszu, Poznaniu, Oleśnie oraz we Wrocławiu.

Lidia Kulewicz i młodzi tancerze Małego Aktanu

Lidia Kulewicz i jej mali tancerze

W każdym sezonie tanecznym w klubie MAŁY AKTAN tańczyło 20-30 par w klasach E - B.

Działalność Klubu opierała się nie tylko na startach w turniejach, ale również w uczestnictwie w pokazach oraz na organizacji turniejów i kursów tańca. Co roku odbywały się letnie obozy taneczne oraz zbiorowe i indywidualne lekcje szkoleniowe z Mistrzami Polski między innymi z Wojciechem Przemienieckim i Lechem Romankiewiczem z Olsztyna.

Grand Prix IGLICA Wrocław 1993

Tancerze Małego Aktanu na turnieju Grand Prix IGLICA Wrocław 1993 r.
w towarzystwie trenera Zbigniewa Kulewicza oraz Wojciecha Przemienieckiego i Katarzyny Jechna

Obóz w Szczyrku 1993 - Zbigniew Kulewicz i Grażyna i Andrzej Muszowie

Tancerze Małego Aktanu na obozie w Szczyrku w 1993 r.
siedzą od lewej: Zbigniew Kulewicz, Grażyna i Andrzej Musz

W latach 1995 - 1997 do współpracy trenerskiej zaproszono Andrzeja i Grażynę Muszów z Opola, a od 1996 roku wychowanka klubu, tancerza klasy "S" - Jerzego Michalskiego.

Z powodu braku własnej sali w Centrum Sztuki IMPART zajęcia taneczne odbywały się na korytarzach i piwnicy w budynku przy ul. Mazowieckiej 17. Często korzystano także z sali gimnastycznej w SP 70.

Klub MAŁY AKTAN został rozwiązany w 2003 roku .


Opracował: Aleksander Skibiński - Aleksander HERMAN Skibiński - jego sylwetka na TwistService.PL.


Aleksander Skibiński
Aleksander Skibiński (Herman) - Wikipedia | Facebook
wrocławianin, pasjonat, kronikarz polskiego ruchu tanecznego, szczególnie okręgu dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Tanecznego, sędzia-skrutiner ("liczył" wyniki w 1 120. turniejach, także w Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata, turniejach międzynarodowych), działacz społeczny, przygodę z tańcem rozpoczął jako tancerz w 1980 roku.
W styczniu 2023 r. opracował rankingi Mistrzów Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego obejmujące okres od 1958 do 2022 roku:

foto: Robert Kaczmarek


60-lecie istnienia Amatorskiego Klubu Tanecznego AKTan WDK Wrocław - powiązane artykuły:

Dziś jest
20 lipca 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI