PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

Maria Jolanta Felska, z lewej Bogusław Jabłoński

Taneczny Olsztyn - część II

Dodano: 2016-10-08 | 13:28:20


Jesień 1971, Maria Jolanta Felska (nazywana też Mariolą) postanowiła uczyć tańca w Olsztynie na ?kursach podstawowych?.


Maria Jolanta Felska w towarzystwie sędziów
po lewej - ówczesny Prezes FSiKT Bogusław Jabłoński
foto: materiały redakcyjne


60. lat Polskiego Towarzystwa Tanecznego
(1956 - 2016)
15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Olsztyn, lata 70-te ...

Jesień 1971, Maria Jolanta Felska (nazywana też Mariolą), postanowiła uczyć tańca w Olsztynie na ?kursach podstawowych?. Tak Mariolę wspominają jej uczniowie: ?była założycielką, kierownikiem artystycznym, choreografem, kierownikiem muzycznym, motorem wszystkich działań zespołu, bardzo młoda i utalentowana Maria Jolanta Felska.?

6 maja 1972 r. w sali WDK w Olsztynie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Tańca, który ma odbyć się w Gdańsku 13 - 14 maja 1972 r. Na turniej wytypowano trzy pary:
  • Włodzimierza i Elżbietę Mucha,
  • Henryka Węgrzyn i Elżbietę Wolbek oraz
  • Ireneusza Winnickiego i Barbarę Przybylską.
28 - 29 kwietnia 1973 r. odbywa się w Olsztynie - pierwszy w historii - Turniej Tańca Towarzyskiego z udziałem par zagranicznych w klasie ?M? (klasie międzynarodowej). Mariola - jako młoda, energiczna i otwarta na świat tańca nauczycielka - wyjeżdża w maju do Szombathely na Węgrzech, na turniej ?Savaria 73?. W październiku 1973 r. organizuje nabór do nowo powstałego klubu: AMATORSKIEGO KLUBU TAŃCA TOWARZYSKIEGO, w skrócie AKTT MIRAŻ, i zapisuje 19 osób. Mariola nie tylko uczy w klubie tańca towarzyskiego, ale tworzy też choreografie dla zespołu tańca nowoczesnego nazywanego wówczas grupą baletową ?Miraż?. Pierwszym układem był ?Snoopy?, potem powstają samba ?Volare? i ?Kung Fu?, które są oklaskiwane na festynach w Olsztynie oraz pokazach z przeróżnych okazji np. dożynkach czy nawet dla delegatów na Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.


Na fotografiach powyżej
między innymi - późniejsi Mistrzowie olsztyńskiego tańca: Ela Jagiełlo (Kasperowicz), Krzysztof Kasperowicz, Karolina Felska, Piotr Galiński.

Poniżej:
MIRAŻ występuje w telewizji polskiej, w bardzo popularnym wówczas programie "Studio Gamma". (foto: Andrzej Zaorski i "Mirażowianki": Karolina Felska, Ela Jagiełło (Kasperowicz), Luiza Brudzewska) .

Andrzej Zaorski, Karolina Felska, Ela Jagiełło (Kasperowicz), Luiza Brudzewska

Tańczy MIRAŻ

Grupa baletowa wyjeżdża z pokazami do CSRS, NRD, RFN i ZSRR (w tłumaczeniu na dzisiejszy to: Czechosłowacja - dziś Czechy i Słowacja, Niemcy wschodnie i zachodnie - dziś Niemcy, dzisiejsza Rosja). Jest to wielka możliwość wyjazdów za granicę i spotykania ludzi tańca (do końca lat 80-tych prywatne wyjazdy za ?żelazną kurtynę?, czyli poza kraje socjalistyczne np. do RFN było wręcz niemożliwe). Pani Mariola jest jedną z pierwszych, która bierze udział w szkoleniach i kongresach tańca na ?zachodzie?. Nakręca choreografie taneczne na taśmie 8 mm (bez dźwięku), które służą jako materiał szkoleniowy swoim uczniom. Ta otwartość, innowacyjność w zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy ?musiała? zaprocentować sukcesami.

Maria Jolanta FelskaTak wspominają ją uczniowie: ?Trenerka Maria Felska wierzyła, że stać ją i jej wychowanków na dużo więcej. Zakładając w zeszycie tanecznym słownik języka angielskiego rozszyfrowywała techniczne książki i znaczenie słów Pivot, czy skrótów ?CBM? i ?CBMP?. Jej wrodzona intuicja prowadziła tancerzy w nieznanym dla polskiego tańca kierunku. Celowała bardzo wysoko. Kiedy zabrała garstkę młodzieży na Węgry, do Szombathely, chciała pokazać im taniec na najwyższym poziomie. Młodzi artyści mieli okazję zobaczyć najlepszego tancerza na świecie: Petera Maxwella. Tego już nikt nie mógł zapomnieć.?

W 1976 zorganizowano III Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar Prezydenta Olsztyna pod patronatem władz wojewódzkich i Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (dzisiejszego PTT). Komisja sędziowska pod przewodnictwem Henryka Dziembickiego ustaliła wyniki turnieju. W tańcach standardowych I miejsce zajęła para z Austrii Peter Pfluger i Ruth Szarp, a II miejsce - Andrzej i Janina Jakubowscy z Wrocławia (zdobywcy tytułu Mistrza Polski w ST). Zwycięzcami w tańcach latynoamerykańskich zostali Jacek Rembieliński i Janina Gajewska z Warszawy (aktualni Mistrzowie Polski w LA).

Zaangażowanie Pani Marioli w pracę trenerską, organizowanie Międzynarodowych Turniejów Tańca z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych par, systematyczne szkolenia powoduje, że Olsztyn i olsztyńskie pary zaczynają być coraz lepszymi w swoich klasach tanecznych. Olsztyn zaczynał się ?gotować?: zmiany partnerów w tańcu powodowały nieprawdopodobną szybkość wzrostu poziomu tańca.

Tak tamte lata wspomina Krzysztof Kasperowicz:

?Olsztyńscy tancerze zaczęli zdobywać pierwsze laury. Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska przecierali szlaki zdobywając pierwsze miejsca na turniejach w klasie ?C?. Wracając do domu stawali się wzorem do naśladowania dla innych tancerzy. W Mirażu wrzało. Każdy chciał dorównać Andrzejowi i Kasi. Pary wymieniały się partnerami. Michał Jasecki zaczął tańczyć z Renatą Nowak, partnerką Krzysztofa Wasilewskiego. Krzysztof ?pożyczył? (na całe życie) Karolinę Felską od Krzysztofa Kasperowicza, a ten ostatni wypatrzył taneczną i życiową partnerkę: Elżbietę Jagiełło. Kiedy na jednym z turniejów tańca o Puchar Profesora Wieczystego odczytano wyniki, Maria Felska mogła być dumna ze swoich podopiecznych. Andrzej z Kasią wygrali klasę ?A? i otrzymali ?S?. Michał z Renatą za pierwsze miejsce w ?B? otrzymali ?A?. Krzysiek z Karoliną z ?C? przeszli do ?B?, a Krzysiek z Elą wygrywając ?E? weszli pewnie do klasy ?D?. O czym więcej może marzyć nauczyciel tańca? Jak rodzic, dumny z osiągnięć swoich dzieci, tak nauczyciel tańca czerpie satysfakcję z sukcesów swoich tancerzy. Kiedyś nie przyznawano nauczycielom medali za wyniki ich tancerzy. Stali w cieniu. Laury zbierali uczniowie.?foto: Andrzej Łozowski i Lidia Siekierska

W 1979 Piotr Galiński zakłada grupę baletową ?Contra?, która wkrótce będzie zdobywać laury w Polsce i zagranicą.

Na XXI Mistrzostwach Polski w tańcach standardowych, 19 grudnia 1979 r., w Puławach, olsztyńskie pary zajmują:
  • VI miejsce - Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska,
  • V miejsce - Henryk Jasecki i Renata Nowak,
  • II miejsce - Andrzej Łozowski i Lidia Siekierska.

Na XXI Mistrzostwach Polski w tańcach latynoamerykańskich, 20 grudnia 1979 r. w Koninie:
  • III miejsce - Henryk Jasecki i Renata Nowak,
  • I miejsce - Andrzej Łozowski i Lidia Siekierska.
Jest to pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski w tańcu towarzyskim zdobyty dla Olsztyna.


Tak zaczynają się dekady ?naszego wielkiego? Tanecznego Olsztyna, przez który przewinęły się olbrzymie rzesze tancerzy i trenerów z całej Polski. Przełom lat 70-tych i 80-tych, to początek złotych dziesięcioleci tańca towarzyskiego naszego miasta.


Redakcja i opracowanie:
( - ) Wojciech Przemieniecki

Wojciech PrzemienieckiWojciech Przemieniecki - wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, półfinalista Mistrzostw Europy Zawodowców, półfinalista Mistrzostw Świata w kategorii Show.
Założyciel i choreograf w Szkole Tańca i Wdzięku B&W.
Współwłaściciel WIKA.pl taneczne akcesoria.
foto: Tomasz Reindl

Komentarze: 1 Ostatnio dodany: 2016-10-08 | 18:53

Dziś jest
20 lipca 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI