PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

MIstrzostwa Polski Olsztyn 1982

Taneczny Olsztyn - część III

Dodano: 2016-11-28 | 08:23:37


Po wielkich sukcesach Mirażu i zdobyciu pierwszego tytułu Mistrza Polski dla Olsztyna przez Andrzeja Łozowskiego i Katarzynę Siekierską w 1979r. w tańcach latynoamerykańskich zaczyna się wielki ? złoty okres rozwoju tańca towarzyskiego w Olsztynie.


Mistrzowie Polski - Olsztyn 1982

60. lat Polskiego Towarzystwa Tanecznego
(1956 - 2016)
15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Olsztyn, lata 80?te...


Po wielkich sukcesach Mirażu i zdobyciu pierwszego tytułu Mistrza Polski dla Olsztyna przez Andrzeja Łozowskiego i Katarzynę Siekierską w 1979 r. w tańcach latynoamerykańskich zaczyna się wielki - złoty okres rozwoju tańca towarzyskiego w Olsztynie. Pary Mirażu ?wskakują? na podium kolejnych Mistrzostw Polski. Gdy 19 stycznia 1980 r., w Puławach, odbyły się Mistrzostwa Polski w tańcach standardowych za rok 1979, w finale zatańczyły trzy olsztyńskie pary:
  • Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska - 2. miejsce,
  • Henryk Jasecki i Renata Nowak - 5. miejsce,
  • Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska - 6. miejsce.

W Mistrzostwach Polski w tańcach standardowych, w listopadzie tego samego roku, dwa pierwsze miejsca zajęli tancerze Miraż Olsztyn: Henryk i Renata - pierwsze, Andrzej i Katarzyna drugie, zaś w MP w tańcach Latin, w Rzeszowie, 29 listopada 1980 r., po raz pierwszy w historii trzy miejsca na podium zdobywają pary z jednego miasta, z jednego klubu:
  • 1. - Henryk Jasecki i Renata Nowak,
  • 2. - Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska,
  • 3. - Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska.

Od 1979 r. rozpoczął się okres, kiedy to w każdych Mistrzostwach Polski czy to standardowych, czy latynoamerykańskich, czy też w 10 tańcach (rozgrywanych od 1984 r.) olsztyńskie pary były zawsze w finale.
Tak będzie przez najbliższe 20 lat. Krzysztof Kasperowicz - trener klubu MIRAŻ, tak wspomina tamten czas:

W Olsztynie zaczęły powstawać nowe kluby prowadzone w większości przez byłych lub ówczesnych ?mirażowców?. Powstała grupa baletowa ?Rytm? pod kierownictwem Elżbiety Jagiełło. Były tancerz Mirażu - Piotr Galiński stworzył słynną grupę ?Contra?. W ?starym? Mirażu rozpoczęli pracę Krzysztof i Elżbieta Kasperowicz. Nie mieli łatwego zadania. Przyjęli jeden z najlepszych klubów w Polsce.

Do Olsztyna zaczęli przyjeżdżać na szkolenia tancerze z całego kraju. Z Wrocławia przybył Arkadiusz Pavlović, który z olsztynianką Iwoną Szymańską zdobyć miał w przyszłości tytuł mistrza kraju. Robert Wota z Gdańska, Bartek Szarżanowicz z Radomia, Robert Linowski z Torunia, żeby nie pominąć dwóch tancerzy z Chorzowa Bogusława Wienca i Waldemara Tylińskiego, którzy zasilili formację standardową.

Bogusław Wienc

Miraż szkolił dalej swoich tancerzy. Dzięki pomocy byłej tancerki Mirażu Marioli Free(Wydorskiej) zaczął przyjeżdżać do Olsztyna Danny Mc Bride. Z Niemiec ruszyła z pomocą Katarzyna Kober(Siekierska), która ze swoim mężem Manfredem szkoliła pary klubu. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. Tytuły mistrzowskie zaczęli zdobywać Michał Jasecki z nową partnerką Martą Janczak, Leszek Romankiewicz z Anią Dutkiewicz. (?)

Manfred Kober i Katarzyna Kober (Siekierska)Następną wspaniałą kartą z mirażowego kalendarza była Formacja Tańców Standardowych. Po raz pierwszy eksperymentalnie utworzona w 1985 przez Krzysztofa i Elżbietę Kasperowicz z olbrzymią pomocą niemieckiej organizacji tanecznej, a w szczególności Gitty i Klausa Gundlach zamieniła się w zespół o światowym poziomie, reprezentujący Polskę na wielu międzynarodowych turniejach. Zdobycie Międzynarodowego Mistrzostwa Niemiec, (byłej) Czechosłowacji, dwa razy trzecie miejsce w Europie i czwarte miejsce na świecie, Mistrzostwo Polski, świadczyło o najwyższych umiejętnościach tancerzy. Wielu z nich po zakończeniu kariery zespołowego tancerza plasowało się na czołowych miejscach w stylu standardowym wśród amatorów i zawodowców.

Na olbrzymi wzrost popularności tańca towarzyskiego w Olszynie miały organizowane przez ówczesny Wojewódzki Dom Kultury i Klub Miraż Międzynarodowe Turnieje Tańca o Puchar Prezydenta Miasta Olsztyna. Tancerze klubu pomagali we wszystkich pracach. Ustawiali krzesła, myli parkiet, sprzedawali bilety na ulicach chodząc z zawieszonymi na plecach plakatami turnieju. Po nocach nagrywali muzykę, do której miały tańczyć najlepsze pary turniejowe Europy. Olsztyńska publiczność szybko polubiła i zaakceptowała turnieje ?O Puchar Olsztyna?. Każdego roku 6 tysięcy olsztyniaków miało okazję zobaczyć wielki taniec. Po turniejach na nowe nabory do klubu Miraż przychodziło po czterysta osób.

Miraż stawał się bardzo elitarnym klubem. Nie każdy mógł się do niego dostać. Bardzo słynną wśród tancerzy Mirażu jest historia młodego blondyna, który za pierwszym razem nie dostał się w szeregi klubu. Tylko on wie ile pracy musiał włożyć w to, aby jego talent został zauważony. Po kilku latach został Mistrzem Polski i znalazł się w ścisłym finale Mistrzostw Europy. Miraż opisywany był w gazetach i pokazywany w telewizji. Stał się chlubą miasta i kraju. Olsztyn zaczęto nazywać Taneczną Stolicą Polski. To działało na wyobraźnię młodych ludzi. Taniec towarzyski stawał się popularny i modny.

W maju 1980 powstaje Olsztyński Ośrodek Taneczny, finansowany z budżetu Miasta, mający za zadanie organizować ruch taneczny w Olsztynie i okolicach. OOT organizuje kursy tańca, szkolenia i turnieje. Jako instruktorzy pracują tam utytułowani już tancerze Mirażu. Ośrodek współorganizuje Mistrzostwa Krajów Socjalistycznych, Turniej Tańca o Puchar Prezydenta Miasta Olsztyna. Organizowane są kursy tańca w całym powiecie olsztyńskim.

W 1981 r. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska zaczynają pracować jako trenerzy w klubie Agora w Olsztynie, gdzie zakładają Klub Tańca KiK. Na początku w KiK-u tańczyło się rock?n rolla, po kilku latach zaczęły się treningi tańca towarzyskiego. Klasę taneczną S zdobywają Henryk Kurczalski i Barbara Mazur oraz Wojciech Przemieniecki i Katarzyna Jechna, którzy zdobyli dla Olsztyna tytuł Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich w 1989 r.

Wojciech Przemieniecki i Katarzyna Jechna

Pod koniec 1982 r. powstaje pierwszy w Polsce Dziecięcy Klub Tańca Towarzyskiego Rock prowadzony przez Michała Jaseckiego i Renatę Nowak. Zajęcia odbywają się w klubie Akces w Olsztynie.

W 1983 r. powstaje klub Muza na Nagórkach, w którym tańczą Arek i Iwona Pavlović. Klasę S w klubie zdobywają Piotr Burczyk i Izabela Orłowska oraz Krzysztof Trętowski i Dorota Samsel.

1985 r. w klubie Akces Grzegorz Felski zakłada formację latynoamerykańską, która jako I WiceMistrz Polski bierze udział w Mistrzostwach Europy i Świata w 1986 r. Dla młodych tancerzy były to pierwsze wyjazdy na ?zachód?, do zgniłego kapitalizmu, i zderzenie ze światem z Pewexu. ?Akces? tańczy w Holandii, Niemczech i Norwegii w Oslo - gdzie, w czerwcu 1987 r., tancerze zobaczyli ?białe noce?.


Rytm

Całe lata 80?te to wielki rozwój tańca w Olsztynie. Wszystko i wszędzie tańczy. Kluby tańca towarzyskiego w rozkwicie: Miraż, KiK, Muza, Rock, Alma-Tan, zespoły tańca współczesnego ?Contra? Piotra Galińskiego, ?Rytm? Eli Jagiełło, ?Rix? Róży Korol i zespoły taneczne jak ten z LO II prowadzony przez Piotra Galińskiego w 1980-81. Działają także formacje taneczne standardowa Miraż i latynoamerykańska Akces.

W maju 1985 r. na Mistrzostwach Olsztyna tańczy 28. par w klasach E-B. Pod koniec lat 80-tych czołowe olsztyńskie pary wyjeżdżają za granicę do Norwegii, Anglii, Niemiec, aby tam uczyć się tańca od najlepszych. W Polsce na każdych Mistrzostwach Polski olsztyńskie pary zawsze są w czołówce. Zamieniają się miejscami, ale też dochodzą do finału nowe pary.
Wyniki olsztyńskich par w Mistrzostwach Polski ST i LA w latach 80?tych.

ROK

STANDARD

LATIN

1980 Łódź - 16 XI 1980 Rzeszów - 29 XI 1980
1. Henryk Jasecki i Renata Nowak Henryk Jasecki i Renata Nowak
2. Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska
3.
Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
1981 Białystok - 13 XI 1981 XXV Olsztyn - 15 XI 1981
1. Henryk Jasecki i Renata Nowak Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska
2.
Henryk Jasecki i Renata Nowak
3. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
4.
Krzysztof Kasperowicz i Elżbieta Kasperowicz
1982 Olsztyn - 11-12 XI 1982 Olsztyn - 11-12 XI 1982
1. Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska Andrzej Łozowski i Katarzyna Siekierska
2.

3. Krzysztof Kasperowicz i Elżbieta Kasperowicz Krzysztof Kasperowicz i Elżbieta Kasperowicz
4. Michał Jasecki i Marta Janczak
Michał Jasecki i Marta Janczak
5. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska

1983 Olsztyn - 10 XII 1983 Olsztyn - 11 XII 1983
1. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
2. Michał Jasecki i Marta Janczak
3.
Michał Jasecki i Marta Janczak
4.
Piotr Galiński i Renata Wysocka
1984 Gdańsk - 2 XII 1984 Gdańsk - 2 XII 1984
1. Michał Jasecki i Marta Janczak
Michał Jasecki i Marta Janczak
2. Krzysztof Kasperowicz i Elżbieta Kasperowicz
3.
Krzysztof Kasperowicz i Elżbieta Kasperowicz
4.

5.

6.
Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
1985 Konin - 30 XI 1985 Konin - 30 XI 1985
1. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
2. Michał Jasecki i Marta Janczak Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
3. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska Michał Jasecki i Marta Janczak
1986 Lublin - 13 XII 1986 Lublin - 14 XII 1986
1. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
2. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
3.

4. Michał Jasecki i Marta Janczak Michał Jasecki i Marta Janczak
5. Lech Romankiewicz i Anna Dutkiewicz

1987 Bydgoszcz - 15 XII 1987 Włocławek - 8 XI 1987
1. Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska Krzysztof Wasilewski i Karolina Felska
2.

3. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
4. Lech Romankiewicz i Anna Dutkiewicz
1988 Kraków - 18 XII 1988 Kraków - 18 XII 1988
1.
Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
2. Lech Romankiewicz i Anna Dutkiewicz Wojciech Przemieniecki i Katarzyna Jechna
3. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska
4.

5.

6. Bogdan Więc i Małgorzata Mroczek
Lech Romankiewicz i Anna Dutkiewicz
1989 Włocławek - 16 XII 1989 Włocławek - 17 XII 1989
1. Lech Romankiewicz i Anna Dutkiewicz Wojciech Przemieniecki i Katarzyna Jechna
2. Arkadiusz Pavlović i Iwona Szymańska Arkadiusz Pavlović i Iwona SzymańskaRedakcja i opracowanie:
( - ) Wojciech Przemieniecki

Wojciech PrzemienieckiWojciech Przemieniecki - wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, półfinalista Mistrzostw Europy Zawodowców, półfinalista Mistrzostw Świata w kategorii Show.
Założyciel i choreograf w Szkole Tańca i Wdzięku B&W.
Współwłaściciel WIKA.pl taneczne akcesoria.
foto: Tomasz Reindl

Dziś jest
20 lipca 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI