KLUB KIBICA / 2018 / MARZEC

LedwoAmerykańska Formacja Gwiazd

Taneczny Olsztyn - część V, lata 2000

Dodano: 2018-03-21 | 07:29:36


TANECZNY OLSZTYN wchodzi w XXI wiek z ogromną ilością par zawodowych jak na jedno miasto, co powoduje, że jest tu największe zagęszczenie Mistrza Polski na metr kwadratowy.


Każda z par udziela konsultacji i prowadzi szkolenia rozwijając ruch  taneczny właściwie w całej Polsce. W Olsztynie klub Miraż prowadzi Krzysztof Kulig i Aleksandra Niewińska-Kulig, w klubie Akces przy Pana Tadeusza. Barbara i Wojciech Przemienieccy prowadzą zajęcia w klubie tańca Champions. Właściwie w każdym domu kultury prowadzone są zajęcia z tańca towarzyskiego, ale nie przekłada się to na znaczące wyniki w Polsce.

Na Mistrzostwach Polski Zawodowców w Standardzie prym wiedzie Krzysztof i Dorota Trętowscy. Na kolejnych miejscach na podium są Krzysztof Kulig i Aleksandra Niewińska-Kulig oraz Adam Król i Justyna Kozińska. Pozostałe pary zakończyły swoja karierę taneczną. W tańcach latynoamerykańskich żadna olsztyńska para nie odnosi znaczących sukcesów.

Szkoła Tańca Pavlović skupia wiele par z Polski w swoim klubie ESTELA. I tak ich reprezentanci Andrej Mosejcuk, z Ukrainy, i Izabela Janachowska, z Warszawy, zdobywają tytuł Mistrza Polski w 10 tańcach dla Olsztyna. Andrzej Maciorowski, tancerz olsztyński, jak wielu innych, prowadzi zajęcia w całym województwie olsztyńskim. Jego wychowanek Marek Kosaty, z Kętrzyna, tańcząc z Pauliną Glazik, z Bydgoszczy, i reprezentując Olsztyn, zostają Mistrzami Amatorów w tańcach standardowych w 2010 i 2011 roku. Kariera Marka i Pauliny rozwija się bardzo intensywnie: zdobywają tytuł Mistrza Świata i wygrywają kilkakrotnie największy Festiwal Tańca na Świecie w Blackpool. Do dnia dzisiejszego są aktywnymi tancerzami i trenerami.

Marek Kosaty i Paulina Glazik

Wracając do roku 2000. Grupa olsztyńskich tancerzy postanawia przygotować specjalny program taneczny, z którym wystąpili trzy razy: w Olsztynie, Elblągu i Poznaniu. Przygotowano oryginalną wiązankę utworów, dzięki sponsorom uszyto nowe stroje, w teatrze olsztyńskim wykonano rekwizyty taneczne (sztuczne nogi), które brały udział w tańcu. Nad całością choreograficzną pracował Piotr Galiński. Grupa przybrała nazwę LEDWOAMERYKAŃSKA FORMACJA GWIAZD SUPADANCE. Wyjątkowością formacji był fakt, że wszyscy tancerze (18 osób + choreograf), to zawodowcy reprezentujący Olsztyn, którzy zdobyli tytuły Mistrza i WiceMistrza Polski - łącznie 75. razy! Poniżej prezentujemy pełną listę wszystkich członków LFG SUPADANCE.Na początku XXI wieku emitowany w TVN, program telewizyjny Taniec z Gwiazdami, osiąga rekordy popularności i oglądalności. Szkoły tańca mają bardzo wielu kursantów, co nie przekłada się na ruch turniejowy. Sędziami Tańca z Gwiazdami są olsztyniacy: Iwona Pavlović i Piotr Galiński.

W świecie tanecznym na początku drugiej dekady XXI wieku dochodzi do rozłamu, który w 2014 roku dociera także do Polski. W jego wyniku taniec towarzyski rozbija się w Polsce na dwie organizacje Polskie Towarzystwo Taneczne z siedzibą w Krakowie i Federację Tańca Sportowego z siedzibą w Elblągu. To powoduje, że w Olsztynie jest coraz mniej par tanecznych, turniejów tańca, środowisko jest podzielone, a to ma oczywiście wielki wpływ na rozwój tańca w naszym mieście.

Czasy współczesne TANECZNEGO Olsztyna na koniec 2016 r. to szkoły tańca:
  • Pavlović w nowej siedzibie koło Dworca Zachodniego PKP,
  • Studio Tańca DANCE STATION - Warszawska 66, Barbary i Wojtka Przemienieckich,
  • ERANOVA i Centrum Tańca Wasilewski-Felska przy Obrońców Tobruku,
  • w Mirażu przy Parkowej Aleksandra Niewińska Kulig prowadzi klub Salsy,
  • w Agorze działa Power Dance z trenerami Mariuszem i Katarzyną Korzeb oraz Markiem i Anną Michalkiewicz,
  • w Akancie na Kanta jest klub Focus Krzysztofa i Agnieszki Dąbkowskich,
  • na Jarotach przy Jaroszyka 3 jest Szkoła Tańca i Wdzięku B&W Przemienieccy z klubem tańca WIKA,
  • tango argentyńskie prowadzi Janusz Draszkiewicz w hotelu Villa Pallas,
  • przy Wilczyńskiego działa Monstars.
Jest to z pewnością spora oferta nauki różnych form tanecznych, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Pierwsze spotkanie po latach

11 listopada 2016 w DANCE STATION przy Warszawskiej 66 odbyło się pierwsze spotkanie tancerzy olsztyńskich, którzy skrzyknęli się na Facebooku.


foto - własne Wojciecha Przemienieckiego

Redakcja i opracowanie:
( - ) Wojciech Przemieniecki

Wojciech PrzemienieckiWojciech Przemieniecki - wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, półfinalista Mistrzostw Europy Zawodowców, półfinalista Mistrzostw Świata w kategorii Show.
Założyciel i choreograf w Szkole Tańca i Wdzięku B&W.
Współwłaściciel WIKA.pl taneczne akcesoria.
foto: Tomasz Reindl

Dziś jest
20 lipca 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI